Rajatiedon puhelin on päivystänyt pian kuusitoista vuotta, jona aikana se on osoittanut tarpeellisuutensa. Monet ihmiset ovat saaneet apua ja lohtua, opastusta ja tukea. Yhteenvetona voidaan sanoa, että auttava puhelin on ollut tuikitärkeä ensiapu valtakunnallisesti rajatiedon ilmiöiden ja tapahtumien käsittelyyn.
Rajatiedon Auttava Puhelin kouluttaa tarpeen mukaan uusia päivystäjiä. Nyt uutena olisi tarkoitus aloittaa keskustelupiiri, joka on tarkoitettu kaikille rajatiedon asioista kiinnostuneille. Piirissä voidaan pohtia omia kokemuksia nimettömästi ja saa halutessaan vertaistukea.
Keskustelupiiri kokoontuisi aluksi kerran kuukaudessa Rajatiedon keskuksessa (Uudenmaankatu 33) ja kaikki halukkaat ovat erittäin tervetulleita. Ensimmäinen kokoontuminen päätetään osallistujien toiveiden mukaisesti.
Ilmoittautumiset ja lisätietoja puh. 040 913 1038.