Messuohjelma 2022

Hengen ja Tiedon messujen ohjelma 2022

Lauantai 15.10 10.00-18.30 • Sunnuntai 16.10 10.00-17.00

Syksyn paranormaalein suurtapahtuma on täällä taas! Sukella mukaan matkalle kehoon, sielun pyhään kotiin ja astu kanssamme Suomen vanhimman alan messutapahtuman juurille. Alan harrastajat kohtaavat jo 50. kertaa Hengen ja Tiedon messujen puitteissa, perinteisellä messupaikalla Helsingin Suomalaisella Yhteiskoululla. Helsingin lisäksi myös Tampereella ja Imatralla aiemmin järjestetyt messut toimivat jälleen näyttämönä monipuoliselle kattaukselle luentoja, tietoiskuja, työpajoja, keskusteluja, musiikkia, taidetta ja tapaamisia. 

Hengen ja Tiedon messujen pääohjelma järjestetään kumpanakin päivänä 600 istuinpaikan juhlasalissa messualueen toisessa kerroksessa, ensimmäisen kerroksen seminaaritilassa sekä noin 70 hengen pikkusalissa toisessa kerroksessa ja neljännen kerroksen taivassalissa, jota täydentävät myös kolmannen kerroksen ohjelmatilan 3K esitykset. Pääohjelman lomassa voi mennä myös rauhoittumaan messujen vilinästä kolmannen kerroksen Hiljentymishuoneeseen. Messuilla on tavalliseen tapaan myös iltapäivien miniseminaareja luokassa 36 kolmannessa kerroksessa ja lisäksi messujen näytteilleasettajat järjestävät lisäksi omia ohjelmallisia tilaisuuksia työpajatilassa 3G, ohjelmatilassa 1P, tietoiskuluokassa 1G sekä messuosastojen yhteydessä. Kolme ensimmäistä kerrosta ovat esteettömiä.

OHJELMA LAUANTAINA 15.10.

Juhlasali

10.30 – 10.50 Tiina Sara-aho: Meditatiivinen pyhä tanssi 
10.50 – 11.00 Messujen avaus Ari-Pekka Hyrkäs, Rajatiedon Yhteistyö ry:n puheenjohtaja 
11.00 – 11.50 Mikael Kivivuori: Sielun Hyvinvointi – valmennus, huumoria ja musiikkiesitys 
12.00 – 12.50 Johanna Blomqvist: Tietoisuus ja materia vuorovaikutuksessa 
13.00 – 13.50 Erkki Lehtiranta: Keho – karman kielikello
14.00 – 14.50 Elviira Krebber: Kehon ja mielen ihanteellinen ravinto 
15.00 – 15.50 Samuli Perälä: Kotiinpaluu – Sinun, minun ja koko ihmiskunnan tärkein matka 
16.00 – 16.50 Sanni Nevalainen: Arkkienkeleiden rakkaushoito ja Kultaisen liekin vihkimys (meditaatio)
17.00 – 17.50 Anita De Coteau: Valokielikonsertti

Seminaaritila 1M

11.00 – 11.50 Pauli Liikala: Henkinen polkuni
12.00 – 12.50 Tero Suhonen: Neljän elementin harmonia – sisällämme ja ympärillämme 
13.00 – 13.50 Antti Korpelainen: Tarot-kortit työkaluna mielen, kehon ja hengen energioiden liikkeiden ymmärtämiseen 
14.00 – 14.50 Antti Häyhä: Sielulliset syvätraumat aurassamme 
15.00 – 15.50 Antti Virolainen: Yhteys omaan kehoon – Lempeä tantra-työpaja 
16.00 – 16.50 Seppo Tanhua: Astrologia avaimena transformaatioon henkilökohtaisessa elämässä
17.00 – 17.50 Hanna Ojanen: Kehossani Luonto

Ohjelmatila 3K

11.00 – 11.50 Jussi Pajuniemi: Hajonnut elämä – kokemusasiantuntijan ja ammattikasvattajan puheenvuoro traumahäpeän syistä ja seurauksista 
12.00 – 12.50 Ville Puromäki: Media ohjaa mieltä
13.00 – 13.50 Hanna Kortejärvi: Henkisyys osana kokonaisvaltaista hyvinvointia 
14.00 – 14.50 Susanna Aarnikallio: Tunteiden mestariksi – kohti sisäistä tasapainoa 
15.00 – 15.50 Anup Henrikki Takarautio: Rakasta kehoasi koko sielusi voimin 
16.00 – 16.50 Jasmin Ahonen: Askeleet henkisen heräämisen hetkellä -kanavointi 
17.00 – 17.50 Tero Lahdes: Yhdistyminen korkeampaan itseen – meditaatio

Pikkusali 2C

11.00 – 11.30 Jarko Taivasmaa: Chi kung -harjoituksilla läsnäoloa, rentoutta ja energiaa
11.40 – 12.30 Hanna-Maria Hakala ja Kalevi Riikonen: Elämän energiat yksilössä, ympäristössä ja kodissa 
12.40 – 13.30 Hannu Hyttinen: Sieluolemuksen täydellinen kokeminen fyysisessä kehossa 
13.40 – 14.30 Veli Martin Keitel: Tämä on se päivä
14.40 – 15.30 Hannu Piekkola: Nuuksion kivirakennelmien ja Suomen jätinkirkkojen riimuja ja pyörteitä – voimapaikkojen rauha ja energia 
15.40 – 16.30 Pete Moilanen: Sydämen tie – miten avaat stressaantuneen kehon ja mielen ja löydät yhteyden sydämeen ja kotiin 
16.45 – 18.00 Tiina Sara-Aho: Meditatiivisen pyhän tanssin workshop (5€) 

Luokka 36

11.00 – 11.50 Jozsef Strausz: Plejadilaisten viestejä – ufotutkijan näkökulmasta 
12.00 – 12.50 Tero Lahdes: Yhdistyminen korkeampaan itseen – miten se tapahtuu? 
13.00 – 13.50 Teemu Kassila: Vesimiehenajan lupaukset ja mahdollisuudet 
14.00 – 15.50 Mikael Kivivuori: Elämä Kuntoon! – sparrauspaja (20€) 
16.00 – 17.40 Erkki Lehtiranta: Tiekartta hyvään huomiseen (20€) 

Taivassali 4T

11.00 – 12.30 Harriet Piekkola: Meediotilaisuus – Meedio henkimaailman 
12.50 – 14.20 Pirkko Suomela & Harri Saarinen: Yhteismeediotilaisuus piirtäen tulijat 
14.40 – 16.40 Maria Zavou: Totuus esi-isien ja vanhempien sopimuksista 
17.00 – 18.00 Terhi Jansson: Meediotilaisuus Rakastavia ja lohduttavia viestejä rajan takaa 

HUOMIOITHAN YSTÄVÄLLISESTI, ETTÄ TAIVASSALIN SEKÄ HILJENTYMISLUOKAN OVET SULJETAAN OHJELMIEN AJAKSI.
Alkaneita tilaisuuksia ei saa keskeyttää, joten ethän koputa oveen, jos se on lukossa. Suosittelemme olemaan ajoissa paikalla ennen tilaisuuksien alkua.

Hiljentymishuone 3H

11.00 – 11.50 Seppo Laaksonen: Rakkauden voima 
12.00 – 12.50 Timo Päivänsalo: Hiljaisuuden laulut ja mantrat 
13.00 – 13.20 Brahma Kumaris: meditaatio: Elä ajatuksen voimalla 
13.30 – 13.50 Brahma Kumaris: meditaatio: Sielutietoisuus kehon temppelissä 
14.00 –14.50 Tea Lehikoinen: Voimaannu Sai Shakti Healing energialla
15.00 – 15.50 Kaija Wittenberg: meditaatio: Matka Jumalalliseen Rakkauteen
16.00 – 16.50 Hannu Piekkola: Voimapaikkameditaatio 
17.00 – 17.50 Seppo Laaksonen: Henget keskuudessamme

Kuva: Anna K. Greus

Vältä kassajonototus

OSTA LIPUT ENNAKKOON

OHJELMA SUNNUNTAINA 16.10.

Juhlasali

10.30 – 10.50 Rajatiedon Yhteistyö ry:n stipendien jako
10.50 – 11.00 Michael Schirmer: Kehon Temppelin ja Sielu-HenkiMinän tasapainoitus – harmonisointi 
11.00 – 11.50 Pirkko Suomela: Chakrojen merkitys kehon ja mielen hyvinvointiin 
12.00 – 12.10 Tuomo Luukkonen TML rap-esitys (musiikkiesitys) 
12.10 – 12.50 Slim Mill (Milad Dehghan): Kolmannen silmän salaisuudet ja avaaminen 
13.00 – 13.50 Mestari Harun: Suufin tie, rakkauden ja totuuden tie 
14.00 – 14.50 Taavi Kassila: Mestaria etsimässä
15.00 – 15.50 Seppo Tanhua: Astrologinen vihkimystie ei ole kärsimystarina 
16.00 – 16.50 Lotta Maija: Konsertti (musiikkiesitys)

Seminaaritila 1M​

11.00 – 11.50 Klaus Rahikainen: Pelon pilvien purkaminen mielen taivaalta
12.00 – 12.50
Jukka Muhonen: Kristallikallojen mysteeri

13.00 – 13.50 Sanni Nevalainen: Parantava, uudistava ja kirkastava meditaatio arkkienkeleiden kanssa
 
14.00 – 14.50 Marko Manninen: Symmetria, harmonia ja jalot suhteet
 
15.00 – 15.50 Michael Schirmer: Oma keho – pyhän äänen instrumentti
 
16.00 – 16.50 Thomas V. Wirén: Viikinkiajan taipumaton Suomi

Ohjelmatila 3K

11.00 – 11.50 Yovana Castaneda: videoteos PACHAMAMA, Yhteys Äitimaahan (Ovet suljetaan tilaisuuden ajaksi. Ole ajoissa paikalla!)
12.00 – 12.50 Merja Valve: Voimaannuttava ääni – osallistava luento äänen voimasta 
13.00 – 13.50 Julia Kuu: Rakkauden ja Rikkauden Alkemia 
14.00 – 14.50 Tarja Arffman: Tietoisuus – minun alkuni vai loppuni? 
15.00 – 15.50 Antti Häyhä: Energia-implanttien poisto: Celestial Aura Healing -meditaatio
16.00 – 16.50 Jukka Muhonen: Kristallikallomeditaatio valokielen kanavoinnilla 

Pikkusali 2C

11.00 – 11.30 Minna Lehtola: Rauhallinen, yksinkertainen kehonhuolto ja liikkuvuusharjoittelu keholle sekä mielelle 
12.00 – 12.50 Anne Puolakanaho: Soulfulness – Tie sielutietoiseen elämään 
13.00 – 13.50 Tea Holm: Magian lumo
14.00 – 14.50 Mira Lahti: Vapautuminen luonnolliseksi itseksi
15.00 – 15.50 Jarko Taivasmaa: Tietoisuus-eksploraatio ja  itsemyötätunto-harjoitus
16.00 – 16.50 Matti Porkka: Parantajan polku

Luokka 36

11.10 – 12.50 Veli Martin Keitel: Harhoista vapaaksi (15€)
13.00 – 13.50 Tapani Koivula: Ufot ja ihmiskunnan henkinen kehitys
14.00 – 14.50 Reijo Halttunen: Avoimuus on rakkauden teko
15.00 – 16.50 Maria Zavou: Kanavoitu henkikirurgia, jossa puhdistetaan myrkyllisiä tunteita aiemmista inkarnaatioista (30€) 

Taivassali 4T

11.00 – 11.50 Iida Sofia Valonsade: Pyhä kolminaisuus tässä ajassa -kanavointi
12.10 – 13.30 Anita de Coteau: Ylösnousemusenergiat tässä ajassa
13.50 – 15.10 Tarja Senne: Transsimeediotilaisuus – Henkimaailman viestejä tähän aikaan 
15.30 – 17.00 Irene Nadén: Yleisömeediotilaisuus, viestejä henkimaailmasta

HUOMIOITHAN YSTÄVÄLLISESTI, ETTÄ TAIVASSALIN SEKÄ HILJENTYMISLUOKAN OVET SULJETAAN OHJELMIEN AJAKSI.
Alkaneita tilaisuuksia ei saa keskeyttää, joten ethän koputa oveen, jos se on lukossa. Suosittelemme olemaan ajoissa paikalla ennen tilaisuuksien alkua.

Hiljentymishuone 3H

11.00 – 11.20 Seppo Laaksonen: Rakkaus-meditaatio 
11.30 – 12.20 Timo Päivänsalo: Hiljaisuuden laulut ja mantrat 
12.30 – 12.50 Brahma Kumaris meditaatiokoulu: Alitajunnan voiman salaisuus 
13.00 – 13.20 Brahma Kumaris meditaatiokoulu: Sekunnissa toiseen ulottuvuuteen 
13.30 – 14.20 Susanna Hänninen: Ekovakaus meditaatiohetki 
14.30 – 16.30 Marketta Rantti: Tiibetin 7 Mestarin meditaatio 
16.40 – 17.00 Seppo Laaksonen: Rakkaus-meditaatio

Kuva: Anna K. Greus

Messulehti 2022